STM32G050K8T6 Microcontroller Unit - High Performance And Reliability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32G050K8T6
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Active
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 64MHz
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Contact Now
STM32G050K8T6 MCU Microcontroller Unit
Product Features:
- ARM Cortex-M0+ core with 128 Kbytes of Flash memory
- 8 to 32 MHz crystal oscillator, Internal 16 MHz RC oscillator, Internal 32 kHz RC oscillator
- Operating voltage: from 2.1 to 3.6 V
- Up to 33 I/Os, all 5 V-tolerant